Egy párkapcsolat működtetéséhez folyamatos energiabefektetés szükséges. Mibe fejtessük be energiákat és hogyan? Természetesen minden ember, így minden párkapcsolat is egyedi, ezért az alábbi lista célja a gondolatébresztés, önreflexió, és a teljesség igénye nélkül olvasandó.
1. Mentalizáció
A mentalizáció az értelmezés készségét jelenti a másokkal való mindennapi interakcióink, kommunikációnk során, a másik fejével való gondolkodást. Gyakran nem értjük meg a másik valódi mondanivalóját, a saját feltételezéseinkből indulunk ki, aminek eredménye, hogy hibásan érzékeljük a párunk magatartását. A félreértések elkerülése céljából, illetve hogy minél pontosabban lássuk és értsük egymást a kapcsolatban, kiemelt jelentősége van annak, hogy fejlesszük ezt a készségünket.
2. Elfogadás
A másik elfogadása sokszor nagyobb kihívást jelent, mint az, ha nekünk kell változnunk valamiben. A változás ugyanis egy sokkal jobban megragadható cél. Míg ha a másikról van szó, azt egyedül ő döntheti el, hogy szeretne-e és/vagy tud-e változni.
Mi nehezítheti az elfogadást? A jó dolgokat könnyű megszokni, ezért egy idő után természetessé válnak számunkra, és hajlamosak vagyunk a hiányosságokra fókuszálni. Továbbá akadály lehet a rugalmatlan látásmód: ha esélyt sem adunk a változásnak, vagy ha nem igyekszünk néha kompromisszumot kötni. Más esetekben nem a merevség jelenti a problémát, hanem a túlzott rugalmasság. Ilyenkor azt kell felszínre hozni, hogy melyek azok a szükségletek, amik alapvető feltételei annak, hogy jól érezzem magam a kapcsolatban, és ezért ehhez ragaszkodnom is kell.
3. Szeretetnyelvek
A Gary Chapman által definiált öt szeretetnyelv:
Az elmélet szerint mindenkinek van egy vagy kettő kiemelt jelentőséggel bíró szeretetnyelve, ami azt jelenti, hogy azok megvalósulása esetén érzi magát fontosnak és szeretettnek. Sokat javíthat egy kapcsolat minőségén, ha felismerjük a másik nyelvét és megpróbálunk örömet okozni neki a saját személyiségünkhöz illeszkedő módon.
4. A kölcsönösség elve
Hosszú távon egy párkapcsolat sem működhet a kölcsönösség elvének figyelmen kívül hagyása esetén. Ez egyensúly értelmezhető úgy, hogy a kapcsolaton belül mindkét fél annyit kap, mint amennyit ad. Természetesen időszakosan kibillenhet a mérleg nyelve. Lehet, hogy nem ugyanabban az aspektusban, de az fontos, hogy hosszú távon összességében senki se érezzen egyenlőtlenséget. A vallott és követett értékeket is figyelembe lehet venni. Ha elvárod, hogy a társad elfogadó és türelmes legyen veled, érdemes megvizsgálni, hogy Te vajon képviseled-e ezeket vele szemben.
5. Kommunikáció
Az, hogy a kommunikáció elengedhetetlen egy jól működő kapcsolathoz, evidensnek tűnik, mégis nagyon sok párkapcsolati probléma vezethető vissza a nem elegendő vagy nem megfelelő minőségű kommunikációra. Nem építő jellegű kommunikációnak nevezhető, ha a felek nem hallgatják végig egymást, ha folyamatosak a félreértések, ha nem fogadják el a másik nézőpontját, ha mindig csak a másikban keresik a hibát, vagy ha egymást minősítve, bántóan fogalmazzák meg saját véleményüket. A kommunikáció szerencsére egy gyorsan fejleszthető komponens, érdemes elsajátítani az asszertív és az erőszakmentes kommunikáció technikáit, és azon dolgozni, hogy képesek legyünk bátran és őszintén kommunikálni adekvát stílusban, valamint konstruktívan, a másik fél véleményét és érzéseit is tiszteletben tartva.